BEEF WIRE2026-09-2827 sellers ranked379 claims on fileavg ribeye $45.10/lblow $13.98/lb Wild Fork Foods
SAMPLER5 steaks · 4 styles
Illustration of what’s inside.

Sampler · ButcherBox

Ribeye Sampler

Different styles of ribeye in one box, from ButcherBox.

$179.00

≈$34.93/lb
per pound

5.1 lb
about, total

5
ribeyes

The honest take: no discount

Costs $1.90 more than buying the same packs singly. ButcherBox sells each of these packs on its own.

See it at butcherbox.com ↗ Researched Jul 12, 2026 · unpaid link

What’s inside

Priced one by one

  • 2 × 10 oz 100% grass-fed boneless ribeye
    100% grass-fed
    $38.50
    $30.80/lb singly
  • 1 × 18 oz 100% grass-fed thick-cut ribeye
    100% grass-fed
    $33.00
    $29.33/lb singly
  • 1 × 14 oz grain-finished ribeye
    Grain-finished
    $29.70
    $33.94/lb singly
  • 1 × ~30 oz 100% grass-fed tomahawk
    100% grass-fed
    $75.90
    $40.48/lb singly
  • Bought singly$177.10

Price story

The box against the singles

The boxone price$179.00
Same steaks singlyadded up$177.10
This box, per lb5.1 lb for $179.00≈$34.93
Median steak on the boardper lb$56.36

Worth knowing

  • Aging isn't stated for any of the steaks. Labelled by diet, not USDA grade.
How do you work out a bundle’s value?

We divide the price by the total weight the seller lists, but only for all-ribeye boxes: with mixed cuts a per-pound price wouldn’t mean much. Where the same seller sells exactly the same steaks singly, we add those up too, so you can see whether the box is a discount.

Why do some bundles have no price or no $/lb?

If the seller didn’t show a price when we researched it, or doesn’t list weights, we won’t guess. The bundle still shows, with its contents and a link.

Do bundles change a seller’s Beef Score?

No. Scores come from ribeye listings and the seller’s claims.

How fresh are these prices?

Bundle prices come from our research pass in July 2026, shown on each bundle. Sellers change prices often; the link always goes to the live page.

Compare boxes

More bundles

All 37